O projekcie
Kampania promocyjna, prowadzona pod hasłem „Bioasekuracja – Zdrowa trzoda wolna od ASF” ma na celu udzielanie pomocy rolnikom oraz hodowcom trzody chlewnej w zapobieganiu rozprzestrzeniania się groźnej choroby wirusowej ASF (African swine fever – afrykański pomór świń) wśród pogłowia trzody chlewnej w naszym kraju.
Kampania spełnia przede wszystkim rolę edukacyjną – docieramy do rolników i hodowców głównie po to, aby uzmysłowić im, że prawidłowe zastosowanie bioasekuracji w ich gospodarstwie jest najważniejszym czynnikiem gwarantującym zabezpieczenie świń przed wirusem. We współpracy z ekspertami z prof. nadz. dr. hab. Krzysztofem Niemczukiem oraz dr. Bogdanem Konopka przygotowaliśmy film edukacyjny, który już niebawem będzie można obejrzeć na antenie Telewizji Polskiej. Zdajemy sobie sprawę, że rolnicy i hodowcy to bardzo zapracowana grupa zawodowa, dlatego też umieścimy film również na kanale You Tube, aby zainteresowani mogli wyświetlać go sobie w dogodnym dla siebie czasie.
W ramach kampanii powstał również Fanpage, na którym znajdują się posty dotyczące ASF oraz sposobów ochrony przed tą groźną dla polskiego sektora mięsnego chorobą. Gorąco zachęcamy do komentowania, dyskusji i zadawania pytań. Aby wejść na Fanpage, kliknij ikonę Facebooka.
Dla 400 rolników, którzy wypełnią ankietę dotyczącą sposobu postrzegania problemu Afrykańskiego Pomoru Świń, mamy przygotowane bezpłatne pakiety bioasekuracyjne składające się z maty oraz preparatu do dezynfekcji, opryskiwacza ciśnieniowego, kombinezonu ochronnego, jednorazowego obuwia i rękawiczek ochronnych oraz łyżeczki pomiarowej. Wszelkie informacje dotyczące uzyskania darmowego pakietu bioasekuracyjnego, znajdują się w zakładce „Darmowy pakiet bioasekuracyjny”.
Naukowcom, jak do tej pory nie udało się opracować skutecznej szczepionki chroniącej trzodę przed ASF, więc zapobieganie jej poprzez prawidłowe stosowanie metod bioasekuracyjnych jest najlepszym środkiem zabezpieczającym przed wirusem afrykańskiego pomoru świń. Oprócz tego bardzo ważne jest, aby rolnicy i hodowcy potrafili rozpoznać objawy wirusa wśród swoich stad i wiedzieli jak postąpić w przypadku, gdy wirus pojawi się w ich gospodarstwie.
Efektem kampanii „Bioasekuracja – Zdrowa trzoda wolna od ASF” będzie rzetelna edukacja hodowców, przeprowadzona przy wsparciu ekspertów. Szerząc wiedzę i nagłaśniając problem, przyczynimy się do poczynienia postępów w walce z Afrykańskim Pomorem Świń w polskich gospodarstwach.